Spis obiektów wg miejscowości:

 A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  R  S  T  U  W  Z  #  odznaki 

Kościół Rzymskokatolicki św. Katarzyny Aleksandryjskiej /13,6 km/


Etap 1 :: Pilchowice - Łącza /dł. 26,1 km/

│◄◄│  SIERAKOWICE /SL/

woj. śląskie, 44-156 Sierakowice, ul. Wiejska

Pierwsze wzmianki o kościele w Sierakowicach pochodzą z 1447 roku, został on jednak rozebrany w 1673 roku. W 1675 roku wybudowano obecny kościół. W 1679 roku połączono parafie w Sierakowicach i pobliskich Rachowicach. W 1679 roku kościół w Sierakowicach był opisywany jako kościół filialny parafii rachowickiej. Budowniczym świątyni był cieśla Joseph Jozek.

Kościół wielokrotnie odnawiano, m.in. w latach 1819-1820, 1886, 1947, 1953 i 1957. W roku 2001 odkryto oryginalne polichromie z XVII wieku, które następnie poddano gruntownej renowacji w latach 2003-2010. W roku 2011 zbudowano nowe organy.

Kościół orientowany, drewniany typu śląskiego, wybudowany jest w konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej. Nawa na rzucie wydłużonego prostokąta, prezbiterium węższe, wydłużone, zamknięte trójbocznie. Do prezbiterium po stronie północnej przylega prostokątna zakrystia, poprzedzona przedsionkiem. Od zachodu dostawiona jest wieża na rzucie kwadratu, z kruchtą w przyziemiu. Nawa i prezbiterium kościoła otoczone są otwartymi sobotami. Dach nad nawą wysoki, dwuspadowy, z wieżyczką na sygnaturkę; nad prezbiterium dach wielospadowy. Wieża nakryta dachem namiotowym, ośmiobocznym. Ściany kościoła pobite gontem. Nawa przekryta stropem płaskim, w prezbiterium znajduje się sklepienie pozorne. Tęcza o wykroju półkolistym z profilowaną belką tęczową. W części zachodniej nawy znajduje się chór muzyczny wsparty na sześciu słupach.

Wyposażenie kościoła barokowe. Ołtarz główny z drugiej połowy XVII wieku przedstawia św. Katarzynę Aleksandryjską. Ołtarz boczny prawy, barokowy, zapewne z XVII wieku, z obrazem Serce Pana Jezusa z XIX wieku. Ołtarz boczny lewy, z XIX wieku, z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej datowany na XVIII wiek. Barokowa ambona i chrzcielnica z XVIII wieku.

źródło: internet
info: 2022.09.11

▲ top


│►│  powiązane wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz