woj. śląskie, 42-700 Lubliniec, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego
Jak wynika z klasztornej kroniki, 23 lutego 1922 roku Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zakupiło z przeznaczeniem na Niższe Seminarium Duchowne były Zakład Wychowawczy im. Grottowskiego w Lublińcu. W 1925 roku rozpoczęto prace nad powiększaniem domu, który rozbudowano o dwa skrzydła. We wrześniu 1928 roku ukończono skrzydło zachodnie, a w 1930 roku wschodnie. W latach 1928÷31 wybudowano (w ramach skrzydła wschodniego) kościół pw. św. Stanisława Kostki, służący przede wszystkim jako kaplica Niższego Seminarium Duchownego, którą poświęcił bp Stanisław Gall z Warszawy. Od 1956 roku w podziemiach kościoła pw. Świętego Stanisława Kostki, znajduje się kaplica, która nosi wezwanie Matki Bożej Fatimskiej.
Na skutek rozwoju miasta kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1939 roku samodzielną placówką duszpasterską. Dekretem z dnia 21 listopada 1941 roku, podpisanym przez Wikariusza Generalnego Kurii Biskupiej w Katowicach, ks. Strzyża, została utworzona „Kuracja parafialna Oblatów” przy kaplicy pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu.
W czasie okupacji po wygnaniu polskich oblatów, Prowincja Niemiecka Misjonarzy Oblatów M.N. celem ratowania kościoła i klasztoru przed zamknięciem przysłała 2 ojców Heinricha Oellersa i Corneliusa Ingmanna. Ojcowie ci zapisali się złotymi zgłoskami w pamięci lubliniczan. Ojciec H. Oellers zmarł w 1979 roku w Bingen, o. C. Ingmann w 1973 roku w Aachen.
źródło: https://lubliniec.naszemiasto.pl/
info: 2022.11.06
│►│ powiązane wyzwania:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz